pondelok 10. apríla 2017

Otvorenie novej sezóny na Jakubskej ceste na Slovensku a 710 rokov putovania po Jakubskej ceste zo Slovenska do Compostely

V nedeľu 9. apríla 2017 otvorili novú sezónu na Jakubskej ceste na Slovensku. Táto 5. sezóna má niekoľko zvláštnosti. V tomto roku sa putovanie spaja s oslavami 710 rokov putovania po Jakubskej ceste do Compostely zo Slovenska, 25 rokov obnovy putovania zo Slovenska do Compostely a 5 rokov putovania po Jakubskej ceste na Slovensku.  V sobotu 8.4.2017 pútnici prešli po Jakubskej ceste 25 km zo Spišského hradu do Levoče. Účastníci sa pozdravili v telemoste aj so 700 mladými ľuďmi z Afriky a Brazílie, ktorý putovali počas víkendu vo svojich krajinách trasy viac ako 120 km dlhé. Vypočuli si príbehy putovania v Stredoveku zo Spiša do Compostely aj svedectvá z minuloročného 300 km putovania Levoča - Krakow na Svetové stretnutie mladých. Predstavili 2. vydanie mapy Jakubskej cesty na Slovensku a 3. vydanie mapy Európskej Jakubskej cesty do Compostely. Od roku 2012 značia oficiálne schválenu Jakubskú cestu na Slovensku dobrovoľníci pod vedením asociácie Fórum Jakubskej cesty a Priateľov sv. Jakuba a Jakubskej cesty. Počas 5 rokov prešlo Jakubskú cestu v piatich regiónoch Slovenska /Košice, Spiš, Žilina, Banská Bystrica, Nitra - Trnava - Bratislava/ viac ako 3200 pútnikov z 12 krajín sveta. V závere minulého roka asociácia Fórum Jakubskej cesty spolu s Univerzitou Konštantína filozofa v Nitre usporiadala európske konferenciu na tému Jakubskej cesty do Compostely z historickej, umeleckej perspektívy i možnostiach rozvoja cestovného ruchu, kde vystúpil aj veľvyslanec Španielska. Oslavy 710 rokov sprevádza putovná výstava 3333 km putovania po Jakubskej ceste do Compostely, ktorú po Bratislave a Nitre, si záujemcovia budú môcť v máji a júni pozrieť v Levoči, Žiline a ďalších mestách. Viac informácií o tejto ceste a putovaní na linke www.jakubskacesta.eu a  www.svatojakubskacesta.sk.                                    Matus Hricko



pondelok 27. februára 2017

Kreatívna Euro Škola - štartujeme!

Priatelia, poznáte ma ako akčného človeka, ktorý napomáhal rásť svojmu územiu (MAS LEV). Tentokrát sme spustili projekt "Kreatívna Euro Škola", ktorý prepája moje skúsenosti z profesného života lídra a koordinátora komunitných aktivít, ako aj učiteľa a lektora, a to tým, že sme vstúpili do on line sveta. Viac sa dozviete, keď kliknete na daný projekt nižšie. Prosíme Vás o prvotnú finančnú podporu, aby sme mohli venovať tvorbe, ktorá bude prínosom pre všetkých. Radi Vás uvítame v priestoroch virtuálnej školy a budeme vďační za každý aj 5 eurový príspevok. Pomôžte nám prosím šíriť túto myšlienku do sveta. Veľmi pekne ďakujeme za všetkých, ktorí sa už rok podieľajú na tvorbe tejto myšlienky.



utorok 21. februára 2017

MÁŠ RÝCHLE PRSTY?

Ako si na tom? Máš rýchle prsty? Alebo sa strácaš pri hľadaní písmenok na klávesnici počítača? Si študent, advokát, právnik, lekár, notár, administratívny pracovník, tajomník, starosta... a tlačia ťa termíny pre odovzdanie dokumentov, podkladov, projektov, seminárnych prác, diplomovky....

Ak nie, si šťastný človek!



Naopak, ak by si rád svoj vzácny čas venoval zmysluplnej práci, či prácu za počítačom si vieš predstaviť ako efektívnejšiu, aby si mohol ušetrený čas venovať rodine, zábave, koníčkom, či inej činnosti... potom nakukni do triedy ďatľov, kde práve pre teba pripravujeme kurz "RÝCHLE PRSTY"

Ak máš otázky, potom ma kontaktuj na adrese maslevoca@gmail.com :-)...

http://kreativnaeuroskola.eu/triedy/trieda-datlov/


Možno  ste počuli, že môžete ušetriť aj rok života vďaka správnej práci pri počítači? Vyskúšaj si svoju rýchlosť písania a inšpiruj sa inými. Áno, je možné písať i rýchlosťou viac ako 500 úderov za minútu. Presvedč sa :-)... a skús to aj ty. Pomôžem ti metodicky zvýšiť svoju rýchlosť.

                                          Rýchle prsty ukázala Andrea Hradiská, lektorka


piatok 3. februára 2017

Rýchle prsty a rýchle kvapky dažďa


Ukážka rýchleho písania :-) 575 úderov za jednu minútu.... Skúsite to aj vy? Vojdite do triedy ďatľov.

Dážď to už vyskúšal a celkom rýchlo píše :-)...

sobota 5. novembra 2016

Kreatívna Euro Škola otvára svoje dvere


Pozývame na "deň otvorených dverí" do našej KEŠ! na www.kreativnaeuroskola.eu Tešíme sa na všetkých sympatizantov, priateľov školy, rodičov i študentov vo veku od 0 - 99 a vyššie :-)... Andrea Hradiská, garant projektu

streda 8. júna 2016

Po búrke nastalo znova ticho?

Akosi to na poli miestnych akčných skupín utíchlo. Aj Vám sa to tak javí? Pomaly sa blížime k obdobiu, ktoré nazývam obdobím „hlucha“... niekto tomu hovorí obdobie dovoleniek a prázdnin (nielen tých parlamentných). Procesy „dohodnotenia“ MAS sa zastavili kdesi na pol ceste a nie a nie sa aspoň informačne pohnúť ďalej. Bude to asi tým, že hýbať sa dopredu je v tomto neporiadku, ktorý zanechalo na národnej úrovni bývalé vedenie pomerne náročné. Je pravdou, že po roku od podania žiadosti, sme  konečne obdržali vyrozumenie vo forme rozhodnutia o schválení nenávratných finančných prostriedkov na tzv. prípravu stratégie, a tak sa mi na oko javí, že by sa veci rozumne mohli pohnúť vpred. Rozhýbať stagnáciu je samozrejmou úlohou lídrov a tak čakáme, ako sa s tým naša nová ministerka popasuje. Problémy na vidieku sú totiž okorenené riadnou hrsťou trpkej príchute.

viac na: Po búrke nastalo znova ticho?

štvrtok 14. apríla 2016

AKO SA Z EFEKTÍVNEHO STÁVA NEEFEKTÍVNE - blogový príspevok


V podstate musím priznať, že mi robí dobre, keď som v centre pozornosti... a to som teda za posledný pol rok zjavne bola. Dnes našu kanceláriu navštívila osobne tá istá kontrolná jednotka už po 6x. Podotýkam autom, predpokladám, že služobným. Hneď v úvode chcem skonštatovať, že aj keď spadajú do kategórie KONTROLÓR, sú to len ľudia. V danom prípade som asi mala šťastie, lebo naozaj veľmi príjemná dvojica. A hoci kontrolu odo dňa jej osobného zahlásenia chceli ukončiť po mesiaci bez zistení, boli povolaní na koberček do Bratislavy (oni to nazvali konzultácia), kde zotrvali tri dni u svojho vedenia sídliaceho v Bratislave. Keďže sú pobočkovo cezpoľní, zotrvali tam prirodzene i zo dve noce. Určite nie v štvorhviezdičkovom hoteli, ale ubytovanie v Blave čo-to stojí.
Po  dnešnom odchode týchto milých ľudí, kedy sme spoločne na tvare miesta našej organizácie podpísali  zo 4 paré zaprotokolovanej dokumentácie a to celé x2, a zaviazali modročervenými šnúrkami a zapečatili 2 x zo 20 stranovú správu a to celé x 4,  som v podstate zažila de javu.
Tieto stavy mávam dosť často :-)... No úprimne poviem, myslela som si, že sme sa už posunuli ďalej od obvyklej úradníckej vety: „Aj my sa učíme pohybovať v prostredí fondov“. Môj príbeh z pred presne 10-tich rokov sa totiž týkal AUTA.
Viac sa dočítate na blogu AHa!
AKO SA Z EFEKTÍVNEHO STÁVA NEEFEKTÍVNE (AUTO)

nedeľa 10. apríla 2016

Keď Vás SIEŤ podrží .-) - môj nový príspevok



Spomínam si na nákupy mojej mamy. Ako dieťa som totiž obdivovala, keď i pri nečakanom nákupe bola z kabelky mojou mamou vytiahnutá tzv. nákupná SIEŤka, ktorá svojou  pružnosťou umožnila uložiť do nej celý nákup. Bola takmer neviditeľná, pružná a teda akurátne objemná, ale i dostatočne pevná, keďže držala pokope jednotlivé kusy tovaru. Časom a používaním sa niektoré jej oká natrhli, ale stále preukázala svoju funkčnosť, kým sa neopravila. Obdobie takýchto sieťok sa takmer vytratilo i vďaka nákupom do kufra auta vo veľkých obchodných reťazcoch.


Môj život však výrazne ovplyvnili iné SIETE J

AKO?  TO SA DOZVIETE, KEĎ SI PREČÍTATE MôJ NOVÝ PRÍSPEVOK na:

http://www.maslev.eu/index.php/sk/blog1/255-ked-vas-siet-podrzi

utorok 5. apríla 2016

Ako sa nestratiť v komunite - nový e-book z dielne MAS LEV



http://www.maslev.eu/index.php/sk/o-nas/e-book-za-e-mail/file/ako-sa-nestratit-v-komunite?id=15



E-book je určený predoVŠETKÝM LÍDROM z verejného, neziskového, podnikateľského i politického života :-).

Čítajte, inšpirujte sa, a ak sa páči, zdieľajte :-).....

AHa...

utorok 8. marca 2016

Sila tímu závisí od sily jednotlivcov










                                           Prezentácia - autor Ing. Hradiská PhD, rok 2010

pondelok 29. februára 2016

Siahol si už na svoj „Mount Everest“?

Môj výstup na „Mount Everest“  bol sprevádzaný náročnou životnou skúškou, ktorú viacerí označujú ako BOD ZLOMU. Po 13 rokoch pôsobenia v školstve, som sa ocitla na dlažbe. Nebolo to jednoduché, keďže  „na krku“ sme mali nesplatený úver a rozostavaný dom. Situácia na trhu práce vôbec nebola v tom čase priaznivá ani pre mňa, ani pre manžela. Okrem toho som plánovala pokračovať v externom inžinierskom štúdiu.  Bývali sme samostatne, utiahnuť teda výstavbu rodinného domu mimo lokality, kde sme žili a zároveň hradiť náklady za nájomné bývanie, bola daň za život bez závislosti na rodičoch a svokrovcoch. Keďže prepúšťanie zo školstva bolo avizované už obdobie dopredu, tak som si zriadila živnosť. V tom čase som poznala cestu do práce, z práce do druhej práce, z druhej práce domov a ráno znova do práce. (iste to poznáte mnohí z Vás)

Potom ako sa mi otvorili dvere do sveta neziskového, som sa pristihla pritom, že som NAIVNÁ v mnohých aspektoch. Napríklad som si myslela, že v neziskovom sektore robia všetci ZDARMA, že je to práca výlučne pre dobrovoľníkov. A je pravda, že mnoho záležitostí na rozdiel od sveta biznisu je potrebné urobiť len tak pre radosť. Ale inak sa tieto dva svety odlišujú snáď len v tom, že biznismeni zväčša pracujú vo svoj prospech za účelom dosiahnutia zisku a treťosektoráci v prospech iných zväčša končia s nulou na účtoch, a  ak vznikne „ZISK“, tak musí byť použitý na ďalšiu činnosť organizácie. (O výhodách a nevýhodách oboch sektorov napíšem snáď niekedy nabudúce.)