pondelok 29. februára 2016

Siahol si už na svoj „Mount Everest“?

Môj výstup na „Mount Everest“  bol sprevádzaný náročnou životnou skúškou, ktorú viacerí označujú ako BOD ZLOMU. Po 13 rokoch pôsobenia v školstve, som sa ocitla na dlažbe. Nebolo to jednoduché, keďže  „na krku“ sme mali nesplatený úver a rozostavaný dom. Situácia na trhu práce vôbec nebola v tom čase priaznivá ani pre mňa, ani pre manžela. Okrem toho som plánovala pokračovať v externom inžinierskom štúdiu.  Bývali sme samostatne, utiahnuť teda výstavbu rodinného domu mimo lokality, kde sme žili a zároveň hradiť náklady za nájomné bývanie, bola daň za život bez závislosti na rodičoch a svokrovcoch. Keďže prepúšťanie zo školstva bolo avizované už obdobie dopredu, tak som si zriadila živnosť. V tom čase som poznala cestu do práce, z práce do druhej práce, z druhej práce domov a ráno znova do práce. (iste to poznáte mnohí z Vás)

Potom ako sa mi otvorili dvere do sveta neziskového, som sa pristihla pritom, že som NAIVNÁ v mnohých aspektoch. Napríklad som si myslela, že v neziskovom sektore robia všetci ZDARMA, že je to práca výlučne pre dobrovoľníkov. A je pravda, že mnoho záležitostí na rozdiel od sveta biznisu je potrebné urobiť len tak pre radosť. Ale inak sa tieto dva svety odlišujú snáď len v tom, že biznismeni zväčša pracujú vo svoj prospech za účelom dosiahnutia zisku a treťosektoráci v prospech iných zväčša končia s nulou na účtoch, a  ak vznikne „ZISK“, tak musí byť použitý na ďalšiu činnosť organizácie. (O výhodách a nevýhodách oboch sektorov napíšem snáď niekedy nabudúce.)

utorok 23. februára 2016

Ako v zdraví prežiť byrokraciu!

Dnes mi akosi idú pod ruky komicko-satirické momenty. Pri hľadaní materiálu do pripravovaného e-booku práve k partnerskej spolupráci a lídrovaniu v komunite, mi pod ruky vošla kniha "Ako v zdraví prežiť byrokraciu!" S odstupom času som sa pobavila a pousmiala na vlastnom debutovom dielku v satirickom tóne z čias, kedy som si myslela, že byrokracia v skrátenom období štrukturálnych fondov (roky 2004-2006), kedy sme sa podľa slov úradníkov "učili", už nemôže byť prekonaná... Hold s odstupom 10 rokov sme ju niekoľkonásobne prekonali a stále sa podľa slov úradníkov učíme smile – emotikon. Čo myslíte, kolegovia? Táto knižočka má celkom 116 strán a nemám ju zachovanú v elektronickej podobe smile – emotikon... Ale nejakých 50 výtlačkov som ešte objavila... Kto by mal záujem sa ku nej "zakúpením prepracovať" napíšte do fb správy alebo rovno na hradiska@maslev.sk smile – emotikon






 

Hľadá sa manažér MAS LEV

Predĺžili sme termín pre obsadenie pozície manažéra MAS LEV do 31. 3. 2016, vzhľadom na posun termínu odborného posúdenia stratégie zo strany riadiaceho orgánu, ktorým je Ministerstvo pôdohospodárska a rozvoja vidieka SR. Záujemcovia môžu svoje životopisy zasielať na hradiska@maslev.sk.